Öne Çıkanlar Hamilelikte Sırt Ağrıları Hamilelikte Karpal Tünel Sendromu Koşu Bandı Hamilelikte Sıcak Basması Kar Küresi

Bu haber kez okundu.

İleri Kadın Yaşı ve Gebelik

Günümüzde kadınlar evlilik ve gebelik yaşlarını sürekli ileriye ertelemektedir. Gebeliği ertelemenin nedenleri vardır. Bunlar;

  • İlk olarak aile düzenini oluşturmayı istemek,
  • Maddi güvenceyi sağlama kaygısı,
  • Kariyer yapmak,
  • Özgürlüğüne düşkün olmak,
  • Zihinsel olarak anneliğe hazır olduğundan emin olmak gibi nedenler yer almaktadır. 
Burada önemli olan kadının sağlıklı bir gebelik ve gebe kalma potansiyeli üzerine, yaşının etkili olduğunun farkında olmasıdır. Bir kadının en uygun doğurganlık yaşı ise 18 – 24 yaşları arasıdır. 

Gebelik yaşı ertelendikçe kısırlık problemleri ortaya çıkmakta, gebelik süreci zorlaşmakta, gebelik ve doğumun komplikasyonları da artmaktadır. 

Bu bölüm iki ayrı başlık altında incelenmiştir: 
  • İleri yaşın doğurganlık üzerine etkileri
  • İleri yaşın gebelik üzerine etkileri
İleri Yaşın Doğurganlık Üzerine Etkileri Nelerdir?

Tıbbi literatürde kadınlarda hamile kalabilme ve doğurganlık terimi özdeştir. Erkeklerde ise gebe bırakabilme anlamında kullanılmaktadır. 
Biyolojik nedenlerden dolayı ileri yaşlarla birlikte doğurganlık oranları azalmaktadır. Otuz yaş altında herhangi bir ayda gebe kalabilme şansı % 20 iken, 40 yaş üzerinde ise bu şans %5’tir. 

Tüp bebek tedavilerinde dahi 40 yaş üzerinde gebe kalma şansız azalır iken, düşük ve anomalili bebek şansı artmaktadır. 

Doğurganlıkta olan bu değişiklikler içinde sağlık durumu, yumurtlama fonksiyonunda oluşan değişiklikler ve de yumurtalıktan atılan yumurtanın yapısındaki değişiklikler ile açıklanabilmektedir. 

40 yaşına gelene kadar bir çok kadının başından doğurganlığını etkileyebilecek, kadınlık organlarıyla ilgili enfeksiyon, appendisit, dış gebelik, endometriosis veya cerrahi müdahale geçebilmektedir. 

İleri Yaşın Gebelik Üzerine Etkileri Nelerdir?

İleri yaştaki kadınlarda infertilite ile ilgili sıkıntılar artacak hem de gebe kaldıktan sonra gebelik problemleri ortaya çıkacaktır. Bu problemlerin görülme riski, 35 yaşından sonra yaşla orantılı artmaktadır. 

Tüm kişilerde yaşla ile birlikte bazı hastalıkların görülme sıklığında da artış görülmektedir. Bu hastalıklar arasında en önemlileri ve en sık görülenleri diyabet ve hipertansiyondur. 

Yaşlanma ile Birlikte Gelen Diğer Gebelik Riskleri Nelerdir?

Çoğul Gebelik: Anne adayının yaşının artmasıyla birlikte çoğul gebelik şansında da artış olmaktadır. 

Düşük: Düşüklerin en önemli nedenleri arasında kromozomal anomaliler bulunmaktadır. Yaşla birlikte bu anomalilerin görülme sıklığı arttığından dolayı anne adaylarında düşüğe rastlanmaktadır. 

Bebekte Sakatlık: Yaşla birlikte down sendromu başta olmak üzere kromozomal anomali riski artmaktadır. Fakat genetik geçiş göstermeyen yarık dudak, yarık damak gibi şekil anomalilerinin görülme sıklığında artış olmamaktadır. 

Dış Gebelik: Yaş ilerledikçe fark edilmiş ya da fark edilmemiş pelvik enfeksiyon geçirmiş olma olasılığı artar. Her enfeksiyon tüplerinde belirli bir miktar hasar bıraktığından ve tüplerin hareket etme potansiyeli azaldığından dolayı anne adaylarında dış gebelik daha fazla görülmektedir. 

Gelişme Geriliği: İleri yaşlarda dolaşım sistemini bozan tansiyon ve şeker hastalıkları sık görüldüğünden dolayı bu annelerin bebeklerinde rahim içi gelişme geriliğine daha sık rastlanmaktadır.
 
Sezaryen: İleri yaş annelerinde doğum komplikasyonlar daha sık görüldüğünden anne ve bebek hayatını kurtarmak adına yapılan sezaryen operasyonlarına daha fazla gereksinim olmaktadır. 

İleri Yaşlarda Gebelik Planlanırken Öneriler

Hipertansiyon ve şeker hastalığı gibi genel sağlık problemleriniz varsa bunları gebeliğinizden önce kontrol altına alınması gerekmektedir. 
Kilo fazlanız varsa doğumdan önce vermelisiniz. 

Gebelik kararı ile birlikte özellikle de folik asit içeren vitamin haplarını almanız, bebekte gelişmesi muhtemel sinir sistemi anomalilerinin görülme sıklığı azalacaktır. 

Mutlaka yüksek riskli gebelikler konusunda deneyimli bir jinekolog tarafından hamilelik izlemlerinize düzenli bir şekilde devam etmelisiniz.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.