İkili tarama testi ile gebelik döneminde bebeğinizde yaşanabilecek bazı kromozomal anomalileri araştırılmaktadır. Bu testi biraz daha açmak gerekirse; iki teste girdiğinizde, bebeğinizde trizomi 21 yani down sendromu olup olmadığı ve aynı zamanda trizomi 18 yani Edwards sendromu adı verilen kromozomlara bağlı anormal durumların bebeğinizde yaşanma riskinin varlığı araştırılmaktadır. Bu hastalık zeka geriliğine ve bazı organlardaki anormal durumlara işaret ettiğinden dolayı bu testlere zeka testi denmektedir. Ancak iki test ise bebeğin zeka seviyesini veya IQ’unu ölçmeye yarayan bir test değildir.

İkili Test İçin Ne Gibi İşlemler Uygulanır?
  • İkili test yapmak için ilk olarak hamileliğin 11. ve 14. haftaları arasında anne adayından kan alınmaktadır. 
  • Anneden alınan kanda B-hCG ve PAPP-A seviyeleri ölçülmekte ve anne adayına ait veriler formüle edilerek sonuca varılmaktadır. Bu teste ise ikili test adı verilmektedir.
  • Annenin kan örneği formülüne bebeğin ense kalınlığı da eklenir ise daha doğru bir sonuç ortaya çıkacaktır. Böyle olduğunda bu teste ikili kombine test adı verilmektedir. 
  • Kombine taramanın ikili teste oranla %15 daha belirgin sonuçlar verildiği bilinmektedir. Fakat her iki test de down sendromu ile ilgili kesin sonuçlar vermemektedir. Bunlar sonuç gösteren değil de tarayan testlerdir. Risk oranını belirleyerek bize bir yol haritası çizmektedirler. Eğer ki ikili test veya kombine test sonucunda kromozomal anomali denildiğinde bozukluk riski fazla çıkarsa çoğunlukla amniosentez olmak ile birlikte CVS ve amniosentez uygulanmaktadır. 
  • İkili test sonucuna göre ise risk belirlenir iken 1/270, down sendromu için yüksek risk sınır olarak kabul edilmektedir. Eğer ki sonuç 1/270’den büyük çıkarsa bebeğinizin Down sendromu olma olasılığı ise normalin üstündedir. Fakat bu durumda bebeğinizin normal olma olasılığı da bulunmaktadır. Burada kesin bir sonuca ulaşabilmek için CVS veya amniosentez uygulaması yapılmaktadır. 
  • İkili test sonucunda Edwards sendromu için yüksek riski sınırı 1/100 kabul edilmektedir. Yani sonuç 1/100’den büyük çıkarsa bebeğin Edwards sendromu olma olasılığı normalin üstündedir. Fakat bu durumda bebeğin normal olasılığı da bulunmaktadır. Kesin bir sonuca ulaşmak için amniosentez veya CVS uygulaması yapılmaktadır.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.