Öne Çıkanlar Ebeveynlik Tarzları Gebelikte Cinsel İlişki Doğal ve organik gıdalar akıntı gelmesi Kısırlıkta Yapılan Tahliller ve Testler

Bu haber kez okundu.

4 Temel Ebeveynlik Stili

Çocuğun; gelişiminde, psikolojik durumunda ve kişilik özelliklerinin şekillenmesinde sosyal ve fiziksel özellikler önemlidir. Sosyal ve fiziksel çevre etkenlerin en etkili olanlarından birisi de anne ve babanın ebeveynlik becerileridir. Anne ve babanın kendi kültürlerinden kişilik özelliklerine kadar birçok etken çocuğu erken dönemden başlayarak etkilemektedir. 

Ebeveynlik becerilerinin bir kısmının genetik olmasıyla birlikte bir kısmı toplumsal değerler, ihtiyaçlar ve ebeveynlerin kişilik özellikleri ile şekillenir. Ebeveynlerin inanç sisteminin, ebeveynlik davranışlarını şekillendirmekte, bu davranışlarda çocuğun duygusal ve davranışsal gelişimini etkilemekte ve son olarak çocuğun inanç sistemini oluşturmaktadır. Yapılan araştırmalar ebeveynlikte cinsiyet farkını kaydetmez iken, babanın aktif ve fiziksel özellikleri olduğunu, annenin ise daha sözel ve yumuşak özellikler taşıdığını belirtir. Çocuklar ilk aylardan itibaren yaşadıkları deneyimlerle bahsedilen anne babanın rolünü fark etmeye ve yavaş yavaş ayırt etmeyi öğrenirler. 

Gelişim Psikolojisinde Ebeveynlik Tarzları Nelerdir?

Otoriter Ebeveynlik Stili: Bu tür ebeveynlik stilinde çocuğun katı kurallara uyması ve takip etmesi beklenmektedir. Kurallara uyum göstermemesi durumunda sonuç cezadır. Ebeveyn kuralların konulma nedenlerini çocuğa aktarmada güçlük yaşamaktadır. Genellikle ebeveynler “ben böyle istediğim için, annen ve baban olduğum için” gibi açıklamalarda bulunurlar. Çocuğun, ebeveynin taleplerini sorgulamadan uygulamasını isterler. Otoriter ebeveynlerin çocuklarından beklentileri çocukların gelişimine uygun değildir ve bu beklentiler genelde çok yüksektir. Otoriter ebeveynler; çocuğun ihtiyaçlarına cevap vermeyi erteleyebilir, çocuğuna karşı daha az sevgi ve ilgi gösterir, cezalandırıcı bir tutum halinde davranırlar. Çocuğun çabuk olgunlaşması; daha az mutlu, utangaç, daha kaygılı, çekingen, özgüvenin düşük olduğu, daha bağımlı ve benlik saygısının daha düşük olmasına neden olabilmektedir.

Demokratik Ebeveynlik Stili: Otoriter ebeveynler gibi, demokratik ebeveynde çocuğun uyması gereken kuralları belirlemektedir. Ancak demokratik ebeveynler, otoriter ebeveynden farklı olarak çocuğuna kuralların ne işe yaradığını anlatır ve gerektiğinde çocuğuyla ortak bir anlaşma yapar. Çocuğunun ihtiyaçlarına yönelik duyarlı ve hassastır.  Çocuğun beklentileri karşılayamadığı durumlarda da cezalandırıcı tutum yerine daha çok anlamaya çalışır ve çözüm arayışına girer. Çocukların hayatına müdahale etmekten çok, çocuklarını desteklemeyi ve yönlendirmeyi tercih ederler. Demokratik ebeveyn tarzıyla yetişen çocukların; duygularını yönetebilen, sorumluluk sahibi, daha sabırlı, özgüvenli, anlayışlı ve benlik saygısının yüksek olduğu görülmektedir. 

İhmalkar Ebeveynlik Stili: İhmalkar ebeveynler çocuklarının ihtiyaçlarını göz ardı etmektedirler. Bu ebeveynlik stilindeki ebeveynlerin çocuklarından beklentileri düşük ve çocuklarıyla da iletişimleri zayıftır. Genellikle çocuklarının yalnızca minimum düzeyde fiziksel ihtiyaçlarını karşılarlar ve çocuklarının yaşamlarında pek yer almazlar. Bu tür ebeveyne sahip olan çocuklarda; öz kontrol düşüklüğü, yetersiz özgüven gibi durumlar görülmektedir.

İzin Verici Ebeveynlik Stili: Bu ebeveynlik stilindeki ebeveynlerin çocuklarından sorumluluk beklentileri oldukça düşüktür. Bu sebeple çocuklarına kural koymamayı tercih etmektedirler. İzin Verici Ebeveynler çocuklarından beklentilerinin düşük olmasına karşın sorumluluk düzeyleri de oldukça yüksektir. Çocuklarına yönelik duyarlıdır fakat iletişimleri ve ilişkileri bir ebeveynden çok arkadaş gibidir. Çocukların sınırlarla güvende hissetmeleri nedeni ile mutluluk oranlarının daha düşük olduğu ve duygusal düzenlemelerinde ise güçlük çekebilmektedirler. İzin verici ebeveyne sahip olan çocuklar, kuralların olduğu ve otoritenin bulunduğu ortamlarda da çok güçlük çekebilmektedirler. Bu sebeple sıklıkla okula uyum sorunları yaşamaktadırlar. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.