Öne Çıkanlar evde hayvan beslemek Erken Doğumu önleme Havuçlu Waffle Kek Beyonce çocuklar için yaz okulu

Bu haber kez okundu.

Hamilelikte Bebeğinize Müzik Dinletin

Müzik ile dünyaya gelmeye hazırlanan bebek, diğer bebeklere nazaran daha sağlıklı ve bilinçlidir. Düşünme ve kavrama yetileri diğerlerine göre daha gelişmiştir. Bu nedenden ötürü geçmişten bugüne bebeklere müzik dinletilmesi konusunda birçok uyarı yapılmakta ve tavsiyeler verilmektedir. “Müzik dinletmek” bugün popüler olan bir kavram değildir, geçmişten beri süregelen bir olaydır ve hemen hemen tüm bilim insanı söylemlerinde müzik dinlemenin vurgusunu çokça yapmıştır. Anne karnındaki bebek dünyayla her zaman etkileşim halindedir ve bu yüzden müzik çokça tavsiye edilmektedir, anne karnındaki bebek müziği duyar, sürekli dinletilen müziğe ise alışır ve yabancılık çekmez. 
 
Anne karnında müzik dinleyen bir bebek;

 • IQ su oldukça yüksektir
 • İleri ki yaşamda sanata olan yatkınlığı ile fark yaratmaktadır
 • Zeki ve kavrama yetenekleri yüksek çocuklar dünyaya gelir
 • Beyin loblarının ikisini de faal bir şekilde kullanma yetileri mevcuttur. 
 • Anne karnında müzik dinleyen bebekler, daha uysaldır, ruh halleri daha sakin ve oldukça “yapıcıdırlar”.
 • Liderlik vasıfları vardır
 • Sosyal yaşamda etkin ve verimli rol oynarlar.

Anne adayının karnındayken aşina oldukları sesler, onların hayata hazırlayan ilk yol göstericileridir. Aslında ilk “ninnilerini” duyarlar, bu nedenle de uzmanların annelere bir tavsiyesi de bebekleriyle konuşması, karınlarına sık sık dokunması ve dans etmeleridir. Annenin ruh halinin iyiliği bebeğin ruh dünyasının şekillenmesinde etkin rol oynar. Müziğin, bebeklerin gelişimlerine faydaları ise oldukça fazladır. Hamilelikte bebeğe müzikler dinletilmesinin sağlık açısından bir diğer yararı ise “hücre gelişimi” dir. Müzikle dünyaya gelen bebeklerin beyin hücreleri daha sağlıklıdır, kullanıma uygundur. Anne karnında müzik dinletilen çocuğun gelişimi daha kısa bir sürede tamamlanır, bu sayede bebekler daha;
 • Yaratıcı
 • Etkin,
 • Matematik ve sosyal zekaları kuvvetli
 • Dile oldukça yatkındır.

Bebek müzik sayesinde özel olduğunu hisseder ve anneye olan bağlılığı artar, bu kanı birçok durumla da ispat edilebilir. Hamileliğin ilk aylarında değil de yaklaşık 2- 3 ay sonra bebekler müziği, konuşmayı, hareketleri capcanlı bir şekilde algılar.  Bu yüzden anne adayları daha sakin olmalı ve olaylara karşı soğukkanlılıklarını korumalıdır. Tabi ki anne karnında dinletilen müzikler kadar bu müziklerin türleri de oldukça önemlidir. Genel olarak “klasik müzik” tavsiye edilmektedir, klasik müzik sayesinde anne adayı ve bebeği zihinsel açıdan rahatlar, zihinleri yenilenir ve yersiz gereksiz bir şekilde sinirlenmez. Klasik müzik dışında da elbette pek çok alternatif mümkün. Halk müziği, yabancı müzikler de oldukça uygundur ama müzik türü olarak çok fazla pop ve rock müziğe kaçmamak gerekir. 

Anne adayları tarafından çokça bilinen ve tercih edilen Mozart ve Beethoven gibi klasik müzik sanatçıları; yapmış oldukları eserlere doğayı ve canlılığı da katarak farklı bir sunum ortaya koymaktadır. Sırf bu yüzden bile anne karnındaki bebeğe Mozart ve Beethoven dinletilebilir. Anne karnında olması durumuna göre müzik türü tercih edilmelidir. Bebeğin anne karnındayken aşina olduğu sesler rock müziği ya da gürültülü müzikler olmamalıdır, slow veya klasik müzik dinletilmelidir. Bebeklere anne karnındaki seslere uygun olan klasik müzik dinletmek en uygun olanıdır. Bebeğine alışkın olduğu sesi dinleten anneler daha avatajlıdır. Çünkü çocuk doğduğunda ve ağladığında o müzik dinletildiği zaman sakinleşir. Bu milyon kez denenmiş ve başarıya ulaşmış bir çözümdür.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.