Öne Çıkanlar hamilelikte batıl inanç Sol Kasık Ağrısı ve Gebelik Belirtisi doğum için gerekenler göbek çizgisi nasıl geçer cinsel yaşam

Bu haber kez okundu.

Hamileler Hangi Korkuları Yaşıyor?

Gün geçmiyor ki “gebelik ve gebe kadın” konusunda yeni bir ilke imza atılmasın, yeni bir atılım gerçekleşmesin. Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak yapılan yeniliklerin ardı arkası kesilmezken, hayatımıza bu kadar yön veren icatların getirileri elbette ki inkâr edilemez. Her geçen gün artan bu icatların anne adayının sağlığı ve kişisel uygunluğu için etkin bir rol oynadığı yadsınamaz bir gerçektir. Şüphesiz, insanlar değişen hayat koşullarına adapte olurken yaşadıkları olumlu ve olumsuz süreçleri kabullenmeleri biraz zaman alır. Şu bir gerçek ki, farklılaşan ve iyiden iyiye yoran bu sistem, insanları fiziksel ve psikolojik açıdan oldukça yıpratmaktadır. Hamilelik döneminde psikolojik yorgunluk hat safhadadır. Anne adayı, sorumluluğun vermiş olduğu baskıdan ötürü devamlı bir şekilde yorulmakta ve halsizlik duymaktadır. Anne adayı, bu süreçte psikolojik yorgunluk ve zihni tetikleyen unsurlar sebebiyle sürekli korku yaşamaktadır. 
 
Hamiler hangi korkuları yaşıyor? Tabi ki de her anne adayının duyduğu korkuların hemen hepsini hissetmektedir.

  • Düşük tehlikesi
  • Yanlış bir hareket sonucu bebeğin hayatını tehlikeye düşürme 
  • Karışık ruh halleri içinde olma ve duygusal olarak çöküntüye girme
  • Kilo almaya bağlı olarak çirkinleşme korkusu
  • Sağlıklı bir birey dünyaya getirmeme korkusu
  • Doğum sırasında yaşacak olan olası sancının devamlı bir şekilde hissedilmesi
  • Bebeğiyle iletişim kuramayacağı ( hareketlerini takip edemeyeceği korkusu )
  • Aşırı kilo alımı

Gebelik dönemindeki bayan kendini hasta olarak görmemeli ve hamile olmadan önceki rutin hayatını yaşamalıdır. Çağımızın en büyük sorunlarından biri; anne adaylarının popülariteye sahip olarak hareket etmesi ve kitle iletişim araçlarında yaygın olarak kullanılan ürünleri, jelleri, hamilelere özgü hareketleri hiç sorgulamadan hayatlarına uygulamalarıdır. Bu da hamilelerin yaşamını zora sokmakta ve duygusal anlamda oldukça çok zedelemektedir. Bunun altında yatan nedenlerin başında ise, uzun ve yorucu bir süreç, aile baskısı ve doğru bir şekilde yönlendirilmeme gibi durumlar gelmektedir. Kalabalıklaşan şehir hayatının vermiş olduğu bunalımlar, geçim sıkıntısı, duygusal problemler derken, gebelik dönemindeki bayanlar bir süre sonra bıkkınlık hissediyor ve makine gibi işlev gören beden kendini kilitliyor. Bu durumdan en çok bebekler etkileniyor ve tüm bu olumsuz durumlar karşısında sağlıklı bir doğum meydana gelmiyor. Çoğu anne adayı zannediyor ki bebek doğana kadar hiçbir durumdan etkilenmiyor ve olumlu-olumsuz hiçbir durumu algılayamıyor. Bu çok yanlış, çünkü bebek daha anne karnındayken bütün olanları algılar ve anneyle birlikte üzülür, anne ile birlikte sevinir. Tüm bu olumsuzluklar karşısında etkin bir tedavi yöntemi uygulayan tıp dünyası gerek fiziksel mekanlarda gerekse internet ortamında hizmet vermektedir. Ruhsal bozukluk yaşayan ve gebe olan bayanlar tıbbi bir tedavi süreci görmeli ve psikolojik yardım almalıdır. Dokuz aylık süreci göz önünde bulundurarak bir annenin en az korku ve psikolojik çöküntü ile doğum yapmasına olanak sağlamaktadır.

Anne adayları, korkularını yenmeyi öğrenmeli bunun içinde sürekli kendine telkinlerde bulunmalı ve iç huzuru yaşamak için tüm olumlu koşulları sağlamalıdır. Hamilelik ile alakalı olan korku ve endişelerini sevdikleriyle, eşiyle, ailesiyle paylaşmalı, doktor kontrollerini hiçbir zaman ihmal etmeyerek sağlıklı olduğunun bilincinde olarak hareket etmektedir. Hamileler hangi korkuları yaşıyor? Gibi sorular sürekli olarak anne adaylarının kafalarını meşgul etmektedir, bu nedenden ötürüdür ki hamilelere özgü kurslar verilmeli ve seminerler düzenlenmelidir. Anne adayı, çocuğunu doğuma hazırlarken tüm aşamaları tek tek ele almalı ve bir sanatçı gibi tüm safhaları incelemelidir. Hamileler hangi korkuları yaşıyor? Hamileler genel olarak dokuz ay boyunca hep bir korkulu hep bir tedirgindir, bu yüzden de düzenli olarak uykusunu almalı ve vitamin, mineral desteğini hiçbir şekilde ihmal etmemelidir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.