Öne Çıkanlar Cinselliğin çocuk gelişimindeki önemi Kar Küresi Yapımı Buz Boya Yapımı Çocuklar İçin Tavuk Sote Tarifi Bebeklerle İletişim

Bu haber kez okundu.

Şaşılık Okul Çağından Önce Tedavi Edilmeli!

Şaşılık problemi yaşayan kişiler toplumun yaklaşık olarak yüzde 3 – 4’ünü oluşturmaktadır. Peki, şaşılık tedavini ne zaman yapılmalıdır?

Yeni doğan bebeklerde doğum itibari ile bazı göz problemleri görülebilmektedir. Gözde içe kayma da denilen şaşılık ise bu problemlerin başında gelmektedir. Estetik bozukluğun yanı sıra bazı görme problemlerine yol açabilen şaşılık ve doğumsal olabildiği gibi gözlük ihtiyacına bağlı olarak da gelişebilmektedir. Genetik geçiş özelliği taşıyan göz probleminin küçük yaşlarda mutlaka tedavisine başlanması gerekmektedir.

Genel olarak gözlerin aynı doğrultuda bakmaması olarak bilinen şaşılık, çocukların ortama yüzde 3’ünde görülmektedir. Bu oranın yarısı görme kaybıyla sonuçlanabilmektedir. Bu göz sorunu çoğunlukla kırma kusura ya da kas zayıflığına bağlı basit bir nedenle, bazen de altta yatan tümör ya da beyin sinirlerinden birinde felç gibi ciddi problemlerin gelişmesi sonucu ortaya çıkabilmektedir. Şaşılık problemi yaşayan kişilerde ise toplumun yaklaşık yüzde 3 – 4’ünü oluşturmaktadır. Şaşılığın içe, dışa, aşağı veya yukarı kayma gibi farklı tipleri görülebilmektedir. İçe kaymalar genellikle 1 yaş öncesi bebeklerde ortaya çıkmasının yanı sıra sebebi de çoğunlukla bilinmemektedir.

Erken Teşhis ile Tedavinin Etkisini Artırabiliyor

Normal bir bebeğin gözlerinde yaşamının ilk birkaç ayında kayma görülmektedir. Bebeğin gözlerindeki kayma genellikle 4 – 6 aylık dönemde düzelmiş olmaktadır. Eğer gözlerden birinde veya ikisinde hala kayma devam ediyorsa şaşılık söz konusu olabilmektedir. Erken dönemde tanısı konulan şaşılık etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Ancak tanı ve tedavinin gecikmesi durumunda kalıcı görme kaybı oluşabilmektedir. Önemli göz problemlerinden birisi olan şaşılık, zaman zaman bakış pozisyonlarında ve dalgın bakışlar esnasında fark edilebilmektedir.

Yalancı Şaşılık Akılları Karıştırabilir

Eğer ki bebeğin burnunun kaş ile birleştiği burun kök basık ve göz kapak kıvrımları geniş bir yapıya sahip ise, gözün beyaz kısmı kapandığından bebeğin gözlerinde içe kayma olduğu düşünülebilmektedir. Fakat bu gibi durumlarda bebeğin gözleri düz baktığı gibi herhangi bir kırma kusuru da bulunmamaktadır. Bu durum yalancı şaşılık olarak da adlandırılmakta ve toplumda sıklıkla görülebilmektedir. Yalancı şaşı olarak bilinen bu vakalara bir tedavi gerekmemektedir. Çünkü bebeğin yüz yapısı oturdukça içe kayma görüntüsü zamanla kaybolmaktadır.

Erken Müdahale Görme Kaybını Önlüyor

Göz kaymalarının gizli şaşılık, doğumsal şaşılık, kırma kusuruna ya da kas felçlerine bağlı olarak gelişen şaşılıklar gibi farklı tipleri bulunmaktadır. Şaşılık, çocuklarda vücutta başka bir rahatsızlık olmadan ortaya çıkabilmesinin yanında beyin felci, hidrosefali, down sendromu ve beyin tümörü gibi rahatsızlıklar nedeni ile de oluşabilmektedir. Bunların yanı sıra travmaya bağlı olarak şaşılıklar da gelişebilmektedir. Bu tip şaşılıklar, geçirilen travmanın göz hareketlerini kontrol eden beyin kısmını ve gözü hareket ettiren sinirleri ya da direkt olarak göz kaslarını etkilemesi ile oluşabilmektedir. Bu kaymalar sürekli ya da zaman zaman ortaya çıkabilirken, müdahale edilmediğinde göz tembelliğine neden olabilmektedir.

Şaşılık En Geç 6 Yaşına Kadar Tedavi Edilmeli

Şaşılık ve şaşılığa bağlı olarak çıkan göz tembelliği, 4 – 6 yaşa kadar tedavi edilmediğinde kalıcı görme kaybı gibi ciddi tabloların da oluşmasına yol açabilmektedir. Çünkü görme sistemi ve genellikle bu bozukluğun tedavisine 8 yaş sonrasında cevap vermeyebilmektedir. Şaşılığın birçok türü basit bir muayene ile teşhis edilebilmektedir. Tedavisi ise nedenine bağlı değişiklik gösterirken, bazı durumlarda cerrahi müdahale gerektirebilmektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.