Öne Çıkanlar Yumurta Dondurma İşlemi kısırlığın nedenleri ikiz gebelikte kilo alımı Tüp Bebek Tedavisi Sarsılmış Bebek Sendromu

Bu haber kez okundu.

Hamilelikte Viral Enfeksiyonlar

Anne karnında içinde bulundukları amniyotik sıvı sayesinde bebekler, enfeksiyon ve bunun gibi dış etkenlere karşı korunurlar. Fakat gebelik sırasında anne adayının geçirdiği herhangi bir viral enfeksiyondan bebeği korumak mümkün olmayabilir. Çünkü bu enfeksiyonlar plasenta aracılığıyla bebeğe ulaşabilmektedir. 

Viral enfeksiyonlar çoğunlukla cinsel yolla veya kan yoluyla bulaşan hastalıklar olup, en sık rastlanan enfeksiyon türüdürler. Gebeler ve gebe kalmak isteyen kadınlar, viral enfeksiyon ihtimaline karşı tarama testlerinden geçmelidir. 

Gebelik sürecinde geçirilen enfeksiyonlar bebeğin sağlığı üzerinde oldukça etkili olabilir. Bu enfeksiyonlar düşüklere, anne karnında ölümlere ve anomalili bebek doğumlarına yol açabildiği gibi, yeni doğan döneminde de ciddi sorunlara sebep olabilir. Yine viral enfeksiyon geçiren anne adaylarının bebeklerinde; doğumdan sonra düşük kilo, karaciğer-dalak büyüklüğü, kansızlık, sarılık, beyin-sinir sistemi bozuklukları gibi bulgulara rastlanabilmektedir.  

Günümüzde gelişmiş tanı teknikleri sayesinde enfeksiyonların saptanması oldukça kolaydır. İnsanlarda çok sayıda viral enfeksiyon görülüyor olsa da, yalnızca bazıları plasentayı aşarak fetuse etki edebilmektedir. 

Sitomegalovirüs (SMV) Enfeksiyonu

Sıkça rastlanılan, genellikle çocuklukta geçirilen, toplumda bağışıklık oranı yüksek olduğu gibi gebelerin de genelde bağışıklık sahibi olduğu bir enfeksiyon türüdür. İlk enfeksiyondan sonra yaşam boyu vücutta kalır ve enfeksiyon zaman zaman yeniden meydana gelir. 

Anne adayının geçirdiği ilk enfeksiyon ise fetusa %30 oranında ulaşır. Daha önce enfeksiyon geçirilmişse, tekrarında fetusa enfeksiyon geçme oranı %2dir. Anne karnında etkilenen bebeklerde zeka geriliği, sağırlık, karaciğer-dalak büyümesi, göz içi iltihaplanması (hatta körlük), sağırlık gibi bozukluklara rastlanmaktadır. 

Kan testi ile tespit edilen SMV enfeksiyonu için uygulanan belli bir tedavi yoktur ve bu enfeksiyon türü gebeliğin sonlandırılması için gerekçe değildir. 

Hepatit B Virüs (HBV) Enfeksiyonu

Kan yoluyla ve cinsel yolla bulaşan HBV enfeksiyonlarının yarısından çoğu hafif seyreder ve bu vakaların büyük kısmı altı ay içerisinde iyileşir. Akut HBV enfeksiyonu geçirenlerin %10’u kadarı kronik taşıyıcı olarak kalır. HBV taşıyıcılığı Türkiye’de %25 oranında görülür. 
Gebeliğin ikinci yarısında HBV enfeksiyonu geçirildiği takdirde, enfeksiyon plasenta aracılığıyla bebeğe geçer. Eğer anne adayı kronik taşıyıcı ise, virüs doğum esnasında veya doğum sonrasında emzirme yoluyla bebeğe bulaşır. Taşıyıcı anneden olan bebeklere doğumdan sonraki 12 saat içerisinde serum ile pasif koruma ve aşı ile aktif koruma uygulaması yapılmalıdır. 

Suçiçeği ve Zona Enfeksiyonu

Suçiçeği en bulaşıcı enfeksiyonlardan biri olup, öncesinde bağışıklık kazanmamış bireylere bulaşma oranı %90’dır. Yetişkinlerde nadiren görülüyor olsa da hastalık seyri oldukça ağırdır. Gebelik esnasında suçiçeği geçiren anne adaylarından, enfeksiyonun plasenta yoluyla fetusa geçiş oranı kesin olarak bilinmemektedir. Erken hamilelikte görülen suçiçeği, bebeklerde %9 oranında anomaliye sebep olmaktadır. Suçiçeği vakalarında gebelik sonlandırılmaz. Anne adayının bağışıklık sahibi olmadığı durumlarda enfeksiyon şiddetini azaltmak adına kendisine destek antikor verilir. 

Kızamıkçık

Yaygın görülen bir çocuk hastalığı olan kızamıkçığın hamilelikte görülme sıkılığı %0.5-5 arasındadır. Geçirilmiş enfeksiyon ya da aşılanma sonrasında uzun süreli bağışıklık söz konusudur. Hamileliğin ilk 12 haftasında veya 36. haftasından sonra görüldüğü takdirde %90 oranında bebeğe geçer. İlk 12 haftada görülen enfeksiyon vakalarının %20si düşük ile sonuçlanırken, devam eden gebeliklerin de %80inde hasar gözlemlenir.

Kızamıkçık, anne adayına yapılan kan testi ile tespit edilir. Aktif enfeksiyonu olan annelerde bebeğin etkilenip etkilenmediği de tespit edilebilir ancak etkilenme derecesini anlamak kolay olmayabilir. 13. haftadan küçük fetüsler %90 oranında etkilenir ve bu durumda sonlandırma önerilebilmektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.