Erken menopoz dönemi, adet kanamalarının 40 yaşından önce kesilmesidir. Ülkemizde ise menopoz yaşı 45’tir. Stres, beslenme koşulları, geçirilen hastalıklar ve genetik faktörler erken menopoza yol açan faktörler arasındadır. 

Erken Menopozun En Erken Görüldüğü Yaş 

Erken menopozdan söz etmek için, adet görmeye başlamak gerekir. Altında yatan sebeplere göre erken menopoz sorunu 17 yaşında bile görülebilmektedir.

Erken Menopoz Nedenleri
  • Vücudun kendi organlarını bir yabancı gibi algılamasına ve hasar vermesine yol açan otoimmun hastalıklar olmasıyla birlikte yumurtaların erken tükenmesine yol açan yaygın bir sorundur. Vücudun yabancı olarak algıladığı organlar yumurtalarsa, erken menopoz dönemi söz konusu olabilmektedir. 
  • Yumurtalıkların alınması, çeşitli nedenlerden dolayı gerekli olabilmektedir. Eğer ki yumurtalıklardan biri alınırsa, kadın adet görmeye devam etmekte ve erken menopoz söz konusu dahi olmamaktadır. Fakat yumurtalıkların ikisi alınırsa tıbbi olarak erken menopoza girilmektedir. 
  • Kanser tedavilerinde yumurtalıklara zarar verildiği için erken menopoz görülebilmektedir. 
  • Menopoza girme yaşını belirleyen en önemli faktör ise genetiktir. Ailede erken menopoz öyküsü varsa kadının erken menopoza girme riski mevcuttur. 
  • Kromozom bozukluklarında yumurtalıklar erken yaşta tükenebilmekte ve erken menopoz ortaya çıkmaktadır. 
  • Yoğun stres altında kalmak ve sigara kullanımı gibi faktörler menopoz yaşını öne çekebilmektedir. 

Erken Menopoz Belirtileri
  • Menopoz belirtilerinin 35 – 40 yaşından önce çıkmasıyla, erken menopoz belirtileri anlaşılmaktadır. Öncelikle adet döngüsü aralarında kısalma söz konusu olabilmektedir. Adetlerde seyrekleşme başlamakta ve sonunda ise adet kesilmektedir.
  • Fakat adet kanaması miktarının azalması ile tam olarak erken menopoz belirtisi olarak kabul edilmemelidir.
  • Çarpıntı, ateş basması gibi klasik menopoz bulguları bazı durumlarda da belirtiler arasında bulunmayabilir. 

Erken Menopozu Durdurmak Mümkün müdür?

Erken menopozun ertelenmesi, çeşitli durumlarda erken menopoza neden olan hastalığın tedavi edilmesi ile sağlanabilmektedir. Başlayan menopoz olgusunun geri alınabilmesi çoğunlukla mümkün olmayabilmektedir. Erken menopoz tedavisinde ise amaç bu süreyi olabildiğince uzatmak ve menopoza dair belirtileri ve de hastalık riskini daha ileriki yaşlarda yaşamasını sağlamaktır. 
Erken menopoz eğer ki altta yatan otoimmun hastalık gibi bir ikincil hastalığa bağlıysa bu hastalığın tedavi edilme sürecini yavaşlatabilmekte veya durdurabilmektedir. Fakat çoğu durumlarda süreç ilerleyicidir.

Kadının Annesinin Menopoz Yaşı Önemli mi?

Annesi ile kadının menopoz yaşı hemen hemen aynıdır. Menopoz yaşını belirleyen en önemli faktörlerden birisi de genetik etkenlerdir. Eğer ailede erken menopoz öyküsü olan kadınlar varsa mutlaka yumurtalık rezervlerinin kontrolünü yaptırması ve de gerekli önlemleri daha küçük yaşlardan itibaren alması gerekmektedir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.