Öne Çıkanlar Cinselliğin çocuk gelişimindeki önemi Kar Küresi Yapımı Buz Boya Yapımı Çocuklar İçin Tavuk Sote Tarifi Bebeklerle İletişim

Bu haber kez okundu.

Okul Öncesi Eğitimin Önemi Nedir?

Okul öncesi eğitim döneminde çocuklar ilköğretime hazırlanırken dayanışmayı, paylaşmayı, sosyalleşmeyi ve birlikte çalışmayı öğrenirler. Okul öncesi eğitimin amacı ise çocuklarda öğrenmeye ilgi uyandırmak ve varolan yeteneklerini de görünür kılmaktır.
Bu dönem içerisinde araştırmacılar için çocuğun yüksek öğrenme potansiyeline sahip olduğu bir dönem olarak görülür. Uygun çevre ve fiziksel çevre koşullarında, sağlıklı etkileşim ortamında yetişen çocuklar, daha hızlı ve daha başarılı bir gelişim göstermektedirler.
Eğitimin ilk basamağını okul öncesi eğitim oluşturmaktadır. Çocuğun doğduğu günden temel eğitime başladığı döneme kadar geçen yılları kapsayan ve çocukların daha sonraki yaşamlarında ise önemli rol oynamaktadır. Bedensel, sosyal – duygusal, psikomotor, zihin ve dil gelişimlerinin büyük ölçüde tamamlandığı, çocuğun devamlı olarak değiştiği ve kişiliğin şekillendiği bir süreçtir. Bu sebeple çocuğun küçük yaşlarda sağlıklı bir ortamda gelişimini sürdürmesi büyük bir önem kazanmaktadır.

Sağlıklı ve istenilen davranışlara sahip çocuklar yetiştirmek, gelişim özelliklerini ve bu özellikler doğrultusunda gereksinimlerinin neler olduğunu bilmeye de bağlıdır. Erken çocukluk döneminde, okul öncesi eğitim artık ebeveynin yalnız başına başarabileceği bir konu olmaktan çıkmış durumdadır.
Eğitim, öğrenci – öğretmen ve veli üçgeninden oluşan bir platformdur. Bu birliktelik ne kadar sağlıklı ve bilinçli olursa, çocuklarda o oranda sağlam bir kişilik kazanırlar.
Eğitimin sağlam temeller üzerine kurulması ve insanların ileri yaşlardaki başarılarında okul öncesi eğitimin rolü bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ana kucağındaki yoğun ilginin ardından, anaokulu ortamı çocuk için dünyaya açılan yeni bir penceredir. Olumlu veya olumsuz anlamda verilen her şeyi onları yetişkinlik yıllarında ise doğrudan etkilemektedir.
Okul öncesi eğitim kurumları toplumun temel yapısını oluşturan, saygı – sevgi, iş bölümü, paylaşma, sorumluluk ve sosyal çevre oluşturma açısından çocuğu geleceğe hazırlayan en güvenli bir ortamdır.

Okul Öncesi Eğitim Neden Gereklidir?

  • Çocuklarda zeka gelişiminin %70’lik olan kısmı 7 yaşına kadar tamamlanır ve öğrenme becerisi ise bu yaşta gelişir.
  • Çocuğun grup içerisine katılması, kültürel değerlerine sahip çıkması, sağlıklı ilişkiler kurması ve sosyalleşmesi gibi olgular bu yaşta gelişmektedir.
  • Bu dönemde olumsuzluklar ve sapma çocuğun bütün yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir.
  • Dilini doğru, güzel konuşma özelliğini ve yanlışsız bir şekilde konuşmayı bu yaşta öğrenmektedir. Çevreyi, toplumu, evreni ve insan davranışlarını tanımaya başlar.
  • Eşya ve artıkları, nesneleri, davranışları, temel birtakım becerileri, olumlulukları ve olumsuzlukları öğrenmeye başlama yaşı ise 4 – 6 yaşları arasındadır.
  • Aile içi desteğin tek başına yetmediği, bedensel ve zihinsel gelişmelerini ve çocuğun kendi yaşıtlarıyla birlikte olabileceğini sağlıklı biçimde sürdürebilecekleri bir ortam olduğundan dolayı okul öncesi eğitim zorunlu ve gereklidir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.