Öne Çıkanlar Bebeklerle İletişim Cinselliğin çocuk gelişimindeki önemi Kar Küresi Yapımı Buz Boya Yapımı Çocuklar İçin Tavuk Sote Tarifi

Bu haber kez okundu.

Bebeklerde Konuşma Öncesi Dönem

Konuşma öncesi dönem 0-9 aylık bir süreyi kapsar. Bu yazımda sizlerle birlikte bebeğinizin konuşmaya hazırlık yaptığı dönemleri madde madde işleyeceğiz.

AĞLAMA DÖNEMİ (Yenidoğan)
0-6 haftalık bir süredir. Yenidoğan davranışlarının çoğu istem dışıdır. Konuşmanın gelişimi için emme, arama ve yutma refleksleri önemlidir. Bu tür reflekslerin ardından bebek, konuşma sesi üretimi için gerekli olan nefes alma ve ağız-yüz yapılarını kazanır.
İlk 3 haftada çıkarılan sesler farklılaşmamış, anlamsız, amaçsız ve rastgele çıkarılır. İkinci 3 haftalık dönemde çıkarılan sesler uyarıcı ile ilişkili olup genellikle açlık ve rahatsızlık ağlamalarıdır.
Çıkarılan sesler, anlam yönünden incelendiğinde ham sözcüklerin başladığı, bebeğin başkalarının sesine tepki gösterdiği dönem olduğu görülür.

GIĞILDAMA DÖNEMİ
6 hafta – 3 ay arasındaki dönemi kapsar. Ağlama ile birlikte basit seslerin çıktığı görülür. Çıkarılan bu sesler evrenseldir. Bebeğin bu sesleri çıkarmasında bilinç yoktur. Bebekler bu döneme kadar sadece rahatsızlığını ifade ederken bu dönemle birlikte bebek, mutluluğunu da ifade etmeye başlar.
2 ve 3 aylık dönem, gülme ve gığıldama dönemidir. Bebek sesi, ses olarak çıkardığını bilir. Çıkardığı seslerden mutlu olmakta, ses oyunları oynamakta ve kendiliğinden ses üretimi de başlamaktadır. Rastgele olarak a,u,o ünlü seslerini uzatır daha sonra bu seslerin sonuna h ekleyerek ah,uh şeklinde sesler üretirken s,k,g gibi yumuşak damak ve gırtlak seslerini çıkarır. Ses üretimi hala refleksiftir.
 
MIRILDANMA DÖNEMİ 
3-6 ayları arasında görülür. Bebeğin ses mekanizması üzerindeki kontrolünün arttığı, dili yuvarlama ve ileri uzatma becerisi görülür. Kendiliğinden çıkardığı sesleri taklit eder. Bebeğin çıkardığı sesler refleks olmaktan çıkar ve tamamen amaçlı hale dönüşür. Bu dönemde bebek, ünlü ve ünsüz seslerin çeşitlerini üreterek bunları tekrar eder. Buna vokal jimnastik denir. Bu dönemde b,m,p gibi dudak sesleri de çıkarır. Uzun oyun sesleri, seslenmeler ve çığlıklar görülür. Bu dönem bebeğin kendi kendine konuşmaya başladığı dönemdir.

MIRILDANMANIN TEKRARI DÖNEMİ
 
6-9 ayları arasında görülür. Bu dönem ses oyunlarının tekrarı dönemi olarak bilinir. Bebek ses üretimi ile işitmeyi birleştirir ve seçilmiş işitilen sesleri tekrarlar. Mırıldanmanın tekrarının görülmemesi, bu dönemde dil problemlerinin, zihinsel gerilik ve işitme kaybı gibi durumların ortaya çıktığının göstergesi olabilir.
Vokal jimnastik sesler bu dönemde de devam eder. Çocuklar kelime söyleyene kadar, çocukla beraber bu seslerin tekrar edilmesi ise teşvik edicidir.
Bu dönemde çocuk bütün ses mekanizmasını serbestçe hareket ettirmeyi öğrenir. Bebeğin ses oyunlarında ritim kullanması da dönem için önemli bir gelişmedir. Bebeğin, insan konuşmasına gülümseyerek veya ses çıkararak cevap verdiği ayrıca kızgınlık ve hoşnutluk seslerini ayırt ettiği görülür.
 
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.