Gebelikte genellikle her kadın etrafında konuşulan efsanelere şahit olur. Özellikle düşükle ilgili yapılan yorumlar anne adaylarının kafasının karışmasına da neden olabilmektedir. Doktorunun dışında söylenen sözler yanlış yönlendirmeye ve yanlış bir bilince neden olabilmektedir. Biz de sizlere düşükle ilgili doğru bilinen yanlışları sıraladık.

Sık karşılaşılan düşükle ilgili doğru bilinen yanlışları Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Faruk Buyru sıraladı. İşte o başlıklar:

Düşük her kadında görülmez ki nadir görülür, neden gelip beni buldu: YANLIŞ

Her 7 gebelikten biri düşükle sonuçlanır. Erken dönemde yaşanan gebelik kayıplarıyla birlikte bu oran daha yüksektir. Tüp bebek gibi tedavi yöntemleri ile gebe kalanlarda düşük olasılığı yüzde 20 civarındadır.

İlk aylarda vajinadan yapılan muayene ve ultrasonografi düşüğe neden olabilir: YANLIŞ

Erken dönemdeki gebelikleri değerlendirebilmenin yolu vajinal ultrasonografidir. Bu işlem, dış gebeliğin ekarte edilmesi ve gebeliğin normal olup olmadığının belirlenmesi için gereklidir. Yapılan bu işlem herhangi bir düşüğe neden olmaz.

Bebeğim karnımda öldü bu düşük yaptığım anlamına gelmez: YANLIŞ

Bebeğin kalp atışlarının durması da tıpta düşük olarak tanımlanır. Yaşanan bu durumda kanamanın olup olmaması önemli değildir. Önemli olan gebeliğin devam etmesi ve bebeğin kalp atışlarının olmasıdır. Kanama olmasa da gebelik kesesi büyümüyor ve bebeğin kalp atışları duyulmuyorsa bu da düşük olarak adlandırılır.

Kendimi çok yorduğum ve çok çalıştığım için düşük oldu: YANLIŞ

Düşüğün nedeni daha çok embriyodan kaynaklı bir problemdir. Yani fiziksel aktivite ile düşük riski arasında bir ilişki olduğu kanıtlanamamıştır. Bu nedenle yolculuk yapmak, iş yapmak, yorulmak gibi nedenler düşük riskini arttırmaz. Düşüğün en sık görülen nedeni arasında kromozom bozuklukları gelir. Oluşan problemli embriyo, doğal ayıklama ile düşükle atılır. Kromozom bozukluğu olan bir embriyonun büyümeğe devam etmesi, anomalili bir bebeğin doğumu ile sonuçlanabilir.

Eşler arasındaki kan uyuşmazlığı düşüğe neden olur: YANLIŞ

Erkek ve kadın arasındaki kan uyuşmazlığı düşüğe neden olmaz.

Düşüğü önlemenin bir yolu da yatarak istirahat etmektir: YANLIŞ

İstisnai durumlar hariç yatak istirahatinin düşüğü önlediği gösterilememiştir. Rahim ağzının açılması düşük ve erken doğum riskini artırır. Bu gebelerin istirahat etmesi elbette uygun olur. Bu durum daha çok gebeliğin 3. ayından sonra düşüğe neden olur ve tekrarlayan gebelik kayıpları ortaya çıkabilir.

Düşük sonrası kürtaj yapılması risklidir, daha sonra gebe kalma şansını azaltır: YANLIŞ

Gebeliğin sonlanmasından sonra rahim içinde parça kalmışsa, bunun mutlaka temizlenmesi gerekir. Bu da ancak kürtajla yapılabilir. Aksi takdirde rahim içindeki gebelik artıkları kanama ve enfeksiyona neden olabilir. Ancak 10-12 haftadan büyük gebeliklerde yapılan kürtajlar risklidir ve sonraki gebe kalma sürecini olumsuz etkileyebilir.

Düşükten sonra tekrar gebe kalmak için 6 ay beklemek gerekir: YANLIŞ

Düşük yaptıktan sonra kişi kendini yeni bir gebelik için hazır hissettiğinde gebe kalabilir. Bunun için herhangi bir süre bekleme koşulu yoktur.

Tüp bebek düşük riskini azaltır: YANLIŞ

Bu görüşün tam tersine tüp bebek yöntemi ile gebe kalanlarda düşük riski, kendiliğinden olan gebeliklere göre daha yüksektir. Bu yüzden tüp bebek yapılması düşük riskini azaltmaz. Ancak düşüklerin nedeni bazı kromozom problemlerinden kaynaklanıyorsa, buna yönelik yapılacak preimplantasyon genetik tanı düşük riskini azaltabilir. Bu durumda elde edilen embriyolara yapılan biyopsi ile sağlıklı embriyolar belirlenir ve bunun rahim içine yerleştirilmesi ile canlı doğum oranı arttırılabilir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.