Öne Çıkanlar Cinselliğin çocuk gelişimindeki önemi Kar Küresi Yapımı Buz Boya Yapımı Çocuklar İçin Tavuk Sote Tarifi Bebeklerle İletişim

Bu haber kez okundu.

Çocukların Mutlu Bir Anneye İhtiyacı Var!

Anne olmanın tek koşulunun bir çocuk sahibi olmak olduğu düşünülmektedir. Annelik tamamen içgüdüseldir ve de kadınların şifresinde zaten yer almaktadır. Bir bebeğin dünyaya gelmesi ile o zamana kadar bekletildiği düşünülen annelik devreye girecektir.
Kadınlardan bu sorumlu ve zorlu görevi herhangi bir duygusal hazırlıkları olmadan yerine getirmesi beklenir. Annenin bireyselliği veya yetiştirilişi nasıl olursa olsun annelik içgüdüsünün öne çıkacağı ve de mucizeler yaratacağı varsayılmaktadır. Bir kadının yeterli annelik yapabilmesini etkileyen hususlar vardır.
Bebek dünyaya gelmeden önce annenin bebeğe ait durumları vardır. Fakat hiçbir bebek gerçekte bu duruma birebir uymaz. Bebekler kendi bedenleri, cinsiyetleri görünümleri, mizaçları ve renkleri ile dünyaya gelmektedir. Annenin tasarımı ile bebeğin gerçekleri birbirlerine uymadığından dolayı ortaya bir hayal kırıklığı çıkmaktadır. Annenin çocuğa ait olan tasarımlarını, dilek, beklenti ve hayallerini yeniden düzenlemesi, annenin çocuğu ile kurabileceği ilişkinin sağlıklı olmasında etkili olacaktır.
Her kadın anne olmayı model almış olduğu kendi annesinden öğrenmektedir. Annesi ile kurduğu ilişki içerisinde kendisini nasıl algıladığı, bu ilişkiden aldığı doyum, eşi ile olan ilişkisi, hayata ait projeleri ve beklentileri anneliği etkileyecektir.
Sağlıklı bir çocuk yetiştirmenin tek koşulunun sağlıklı bir anne tutumu olduğunu söyleyen toplumsal beklentiler annelerin işlerini ise oldukça zorlaştırmaktadır.
Toplumun annelikten beklentileri, yakın çevrenin annelikten beklentileri ve kadının annelikten beklentileri bir araya geldiğinde tüm bunları karşılamak için kadınlıklarından fedakarlık eden mükemmel annelik uğraşında olan anneler ortaya çıkmaktadır. Hayatın hiçbir alanında olmadığı gibi annelikte de mükemmellik imkansız bir durumdur.

Anneler İmkansızı Başarmaya Çalışırken Hangi Zorluklara Yol Açarlar?

  • Mükemmel anne olmaya çalışma durumu mükemmel bir çocuk yetiştirme iddiasını da beraberinde getirmektedir. Daha çok çocuklarının yapamadıklarını veya yeterince iyi olmadığı alanları düzeltmeye çalışan ve yalnızca eğitmen görevi üstlenen anneler ortaya çıkabilmektedir.
  • Çocukların yetersizlikleri ve hatalarına toleranslarının daha düşük olmasından kaynaklı daha kontrolcü, çocuğun bağımsızlaşma ihtiyacı ve çabasını engelleyebilen anneler ortaya çıkabilmektedir.
  • Anne olmak kişinin kendi annesi ile ilişkisini yeniden canlandırır. Bazen kişinin yapmaya çalıştığı annelik ise kendi annesi ile kurduğu ilişkinin telafisini veya annesinin anne oluşuyla girdiği bir rekabeti gösterebilir.
  • Hayatın başka alanlarından beslenmeyen ve kendini anneliğe adamış, hayatındaki diğer rolleri ve renkleri kaçıran, kadınlığını ise ikinci plana bırakmış anneler ortaya çıkmaktadır. Bu durumda çocukla kurulan bağımlı bir ilişki ortaya çıkmaktadır. Çocuk anneye olan bağımlılığı nedeni ile gelişip büyüyemez yani psikolojik olarak doğamamaktadır. Kadın ise kendisini yalnızca anne olarak görür.
  • Çocukların babalarıyla kuracağı ilişkinin de doğallığını etkileyebilmektedir. Çocuklarını bir yanı ile kontrol edip, bir yanı ile sarıp sarmalarken babanın o ilişkiye dahil olmasını engelleyebilir veya babayı o ilişkide dışarıda bırakabilir.
  • Çocuğun doğumu ile birlikte yeni kazanılmış olan annelik rolü, kadının hayatının önemli bölümünü kapsadığında karı – kocalık ilişkisi sekteye uğrayabilmektedir. Çocuğun sağlıklı olarak gelişebilmesinde ebeveynin karı – kocalık ilişkisi ve bu ilişkiden alınan doyum da etkilidir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.