Öne Çıkanlar sendrom kek tarifi Sarsılmış Bebek Sendromu Doğal ve organik gıdalar Ton Balığı

Bu haber kez okundu.

Çocuğun Dil Gelişiminde Televizyon Engeli

Hemen hemen her evde bulunan televizyon çocuğun doğumundan itibaren çocuğu etki alanı içine almaktadır. 0-3 yaş arası çocuğun dil gelişimi açısından önemli bir dönemdir. Bu dönemde çocuk televizyon ile sürekli etkileşim halinde olursa konuşmaya akranlarından sonra başladığı ve konuşma tembelliğine gittiği görülmektedir.

Televizyon çocuğun günlük yaşantısında kullanacağı kelimeleri öğrenmesini engeller.

Gereğinden fazla televizyon karşısında bulunan çocuklar televizyondaki kurgusal dünyaya kendisini kaptırıp, günlük yaşantısında karşılaştığı olaylara karşı gereken tepkiyi verememektedir. Ebeveyni ile sürekli iletişim halinde olan çocuk, onların kullandıkları kelimelere şahitlik eder ve onları örnek alarak kendisi de uygun kelimeleri kullanır. Lakin televizyon karşısındaki çocuk örnek olarak yapay kişi ve olaylarla karşılaşacaktır. Oradaki dünya ona sevgi, üzüntü gibi durumlarda ne yapması gerektiğini tam olarak öğretemez.

Televizyon çocuğun konuşma becerisini geliştirmesini engeller.

Görsel ve işitsel iletiler gönderen televizyon çocuğun ilgisini fazlasıyla çekmektedir. Bu durum bazen çocuğun konuşma becerisini geliştirmesini engeller. Çocuk saatlerce televizyon karşısında kalarak ona odaklanır. Normalde, dinleyip dönüt vererek bazen örnek aldığı kişileri taklit ederek konuşmayı öğrenecek ve geliştirecektir. Ama televizyon karşısındaki çocuk sadece izler ve dönüt oluşturmaz bu da konuşma gelişimini olumsuz etkiler.

Televizyon çocuğun sağlıklı iletişim kurmasını engeller.

Sağlıklı iletişim engellerinden biri de televizyondur. İletişim için kaynak ve alıcıdan bahsedecek olursak çocuğun sürekli olarak alıcı durumunda olması doğru değildir. Kaynak konumunda olan çocuk ne istediğini ifade edecek ve konuşacaktır. Konuşan çocuk iletişim yetisi kazanır. Bu gelecek yıllarda özelde kendisine ve genelde topluma bir kazançtır. Bu sebepten dolayı çocuk gereğinden fazla televizyon karşısında kalınca iletişim kurmada zorluk çekebilmektedir.

Televizyon çocuğun dil gelişimini başarılı bir şekilde oluşturmasını engeller.

Çocuk, 0-3 yaş arası dönemde sesleri algılar, anlamlandırır ve kelimeleri öğrenir. Bu zihinsel süreçte televizyondan gelen iletiler onun ilgisini çekmektedir. Seslerin çıkış noktaları, hece ve kelime oluşumu taklit ederek oluşacaktır. Televizyon ile etkileşimde olan çocuk bu durumu tam olarak gerçekleştiremez. Bu sebeple televizyon çocuğun dil öğrenimine engel olur. 

Televizyon çocuğun sosyalleşmesini engeller.

Televizyon bazen annelerin yemek yedirmek yahut yaramazlıklarını engellemek amacıyla kullanılmaktadır. Çocuk televizyonu gün içerisinde gereğinden fazla izlediğinde orada var olan kurgusal dünyaya kendini dâhil eder. Televizyondan kopup gerek akranları gerek ailesi ile iletişim kurmak ona zor gelecektir. Bu onun istemsiz yaptığı bir durumdur. Lakin süreklilik arz ettikçe sosyalleşmesini engeller.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.