Öne Çıkanlar Erken Doğumu önleme Hamileliğin Romatizmal Hastalıklara Etkileri Ton Balığı Büyükbaba gebelik hormonları

Bu haber kez okundu.

Anne Olmak Kariyeri Nasıl Etkiler?

Günümüz dünyasında kadınlar, gerek ekonomik mecburiyetlerden dolayı aile bütçesine katkıda bulunmak için, gerekse yaşam standartlarını yükseltmek ve meslek sevgisi, toplumda itibar kazanmak, arkadaş çevresi edinmek, yeni insanlarla tanışmak ve eşinin yanında toplumsal konumunu yükseltmek, en önemlisi de ekonomik özgürlük kazanmak gibi birçok psikolojik sebepler ile çalışma hayatında yerlerini almışlardır. Ülkemizde çalışan kadınların büyük bir çoğunluğu ekonomik mecburiyetler sebebiyle; ailenin daha kolay geçinmesi ve aile bütçesinin artması için çalışmaktadırlar. Hayat kalitesini artırmak ve gördüğü eğitim üzerine çalışan kadınların oranı ise bu kadınların yanında oldukça azdır.
  
Kadının iş hayatına atılması beraberinde bazı sıkıntılar da getirmektedir. Özellikle çalışan kadının evli ve çocuk sahibi olduğu durumlarda bu olay daha da zorlaşmaktadır. Bu zorlukların başında; annenin olmadığı saatlerde çocuğa kimin bakacağı, işinden yorgun ve gergin gelen annenin çocuğuna yeterince zaman ayırıp, ayıramayacağı ve çocuğuyla sağlıklı bir iletişim kurma ihtimali gelmektedir. Burada aklımıza gelen soru şudur: Çalışan bir annenin, çocuğun psikolojisi üzerinde etkisi nedir?
 
Doğrusunu söylemek gerekirse, annenin çalışan bir anne olmasının çocuk üzerinde yaratacağı etkileri tek bir faktöre indirgemek doğru değildir.  Annenin çalışma koşulları, eğitim düzeyi, anne -çocuk ilişkisinin niteliği,  annenin çalışma nedeni, , aile ilişkileri, çocuğa bakan kişinin özellikleri ve bakanın sürekliliği… Ailedeki çocuk sayısı, çocuğun hangi gelişim basamağında olduğu ve çocuğun doğum sırası gibi bir dizi faktörün de etkili olabileceği gibi faktörler de bu etkinin hesaplanmasında pay sahibidir.

İş hayatındaki anneler ve çocukları üzerinde yapılan birçok araştırmanın arasında tam bir tutarlılık bulunmamaktadır. Bulgular genellikle beklenilen sonucun aksine, çalışan bir annenin, çocuğu olumsuz yönde etkilemediği yönündedir. Bu alanda yapılan çalışmalar, çalışan annelerin çocuklarının okuldaki başarılarının ve sosyal yaşamdaki gelişimlerinin çalışmayan annelerin çocuklarına göre daha üstün olduğunu kanıtlar niteliktedir. 

Çalışmayan annelerin çalışan annelere göre çocuklarının disiplinlerine ve fiziksel bakımlarına daha fazla vakit ve enerji harcamaları ve bütün gün evde çocuğu ile birlikte olmaları bu tür ailelerde anne ve çocuk arasındaki ilişkinin diğer ailelere göre daha fazla yıpranmasına sebebiyet vermektedir. Çalışmayan annelerin maddi sıkıntıları da bazı sorunların ortaya çıkmasına sebep olmakta ve bu olgu anne - çocuk ilişkisini olumsuz yönden etkilemektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.